Hall of Fame
2019 AwardsMaleFemale
Summer ChampionCharles PriceClaire Brown
Club Duathlon ChampionRay TranTraci Shipley
Club Sprint ChampionCharles PriceClaire Brown
Club Standard ChampionSam EvansClaire Brown
Club Middle ChampionCharles PriceSharon Plested
Club Long ChampionScott WhittlestoneLizzy Deery
Triathlete of YearGrant Carter-MooreSharon Plested
Most Improved TriathleteTony DooleyLeigh Jenkins
Alan Cronin Club Member of the yearNania Mason
Best NewcomerMark TaylorHannah Owen
Plonker AwardAndrew Howarth

Previous Winners

2018 AwardsMaleFemale
Summer ChampionShaun JacksonClaire Brown
Winter Champion (17/18)Mike WaringTraci Shipley
Club Duathlon ChampionMorgan PagetTraci Shipley
Club Sprint ChampionAndrew HowarthClaire Brown
Club Standard ChampionChris O’HaraClaire Brown
Club Middle ChampionCharles PriceSharon Plested
Club Long ChampionScott WhittlestoneKaren Evans
Winter Age Cat WinnersShaun JacksonNicola Perrins
Morgan Paget
Sprint Age Cat WinnersJay HadleyShona Simmons
Andy WhiteJulie Cullen
Standard Age Cat WinnersMorgan PagetTraci Shipley
Iain WoodRosemary Symms
Middle Age Cat WinnersShaun JacksonLinda Worrall
Iain Wood
Long Age Cat WinnersCharles PriceJean Ashley
Nigel Waterhouse
Lifetime MemberDave Taylor
Outstanding AchievementMatt Willis
Triathlete of YearAndrew HowarthClaire Brown
Most Improved TriathleteIain WoodShona Simmons
Alan Cronin Club Member of the yearMike Waring
Best NewcomerJames KiddSophie Hunt
Plonker AwardMark Gittins
BTF NW Region and GB Young VolunteerJacob Waterhouse
2017 AwardsMaleFemale
Summer ChampionNigel WaterhouseClaire Brown
Winter Champion (16/17)Shaun JacksonKaryn Jackson
Club Duathlon ChampionShaun JacksonGill Mead
Club Sprint ChampionNigel WaterhouseClaire Brown
Club Standard ChampionPeter BrookTraci Shipley
Club Middle ChampionScott WhittlestoneAlison Leavens
Club Long ChampionScott WhittlestoneJessica Archer-Clowes
Winter Age Cat WinnersJames MorganTraci Shipley
Iain Wood
Sprint Age Cat WinnersJonathan DaviesTraci Shipley
Jonathan GirvanLinda Worrall
Standard Age Cat WinnersJonathan DaviesClaire Brown
Nigel WaterhouseRosemary Symms
Middle Age Cat WinnersShaun JacksonSarah Sperring
Paul PlestedRosemary Symms
Long Age Cat WinnersJonathan CarterJan Rogers
Paul PlestedLinda Worrall
Outstanding Contribution Award
Triathlete of YearScott Whittlestone
Most Improved TriathleteJonathan Carter
Alan Cronin Club Member of the yearJim Barrow
Best NewcomerAbbey Jones
Plonker AwardShaun Jackson
2016 AwardsMaleFemale
Summer League ChampionScott WhittlestoneTraci Shipley
Winter League Champion (15/16)Iain WoodTraci Shipley
Club Duathlon ChampionLaurence SlannGill Mead
Club Sprint ChampionIain WoodRosemary Symms
Club Standard ChampionPaul HancockTraci Shipley
Club Middle ChampionPeter BrookJulie Dala
Club Long ChampionPeter BrookJan Rogers
Sprint Age Cat WinnersLaurence Slann (Seniors)Claire Brown (Seniors)
Scott Whittlestone (Vet)Alison Brennan (Vet)
Standard Age Cat WinnersAnthony Brennan (Seniors)Claire Brown (Senior)
Andy White (SuperVet)Anna Shimali (Vet)
Middle Age Cat WinnersScott Whittlestone (Vet)Charlotte Walton (Senior)
Steve Walker (Super Vet)Kathy Frankland (Vet)
Long Age Cat WinnersNeil Caitens (Vet)Leigh Jenkins (Senior)
Steve Walker (Super Vet)Alison Leavens (Vet)
Outstanding Contribution AwardSally Napthen
Triathlete of YearScott Whittlestone
Most Improved TriathleteRosemary Symms
Alan Cronin Club Member of the yearIain Wood
Best NewcomerLizzy Parker Mullen
Plonker AwardMeurig Thomas
2015MaleFemale
Club Duathlon ChampScott WhittlestoneLisa Grantham
Club Sprint ChampSean SimmonsLucy Howell
Club Champion (Standard)Steven WalkerAlison Leavens
Club Champion (Middle)Stephen SpallAlison Leavens
Club Long ChampStephen SpallAlison Leavens
Summer League (Senior)Scott WhittlestoneAlison Leavens
Summer League (40-54)Paul HancockCarol Coole
Summer League (55+)Iain WoodRosemary Symms
Winter League (14/15)Scott WhittlestoneTraci Shipley
Triathlete of YearAlison Leavens
Most Improved TriathleteSharon Plested
Club Member of the yearAlan Cronin
Best NewcomerNaomi Symms
Plonker AwardRavi Jayaram
2014MaleFemale
Club Duathlon ChampMick CornesTraci Shipley
Club Sprint ChampAndrew HowarthJessica Archer-Clowes
Club Champion (Standard)Oliver GrahamJessica Dickson
Club Champion (Middle)Steven WalkerBethan Hughes
Club Long ChampTony CullenBree Sutcliffe
Summer League (Senior)Andrew HowarthAlison Leavens
Summer League (40-54)Steven WalkerClaire Sutcliffe
Summer League (55+)Dave BottomsSusan Haslam
Winter League (13/14)Toby ShipleyTraci Shipley
Triathlete of YearJan Rogers
Most Improved TriathleteClaire Sutcliffe
Club Member of the yearAndy Hamilton
Best NewcomerJessica Dickson
Plonker AwardKenny Begley
2013MaleFemale
Club Duathlon ChampNigel ShannonLeigh Jenkins
Club Sprint ChampRoss HoskingAmy Gittins
Club Champion (Standard)Andrew HowarthBethan Hughes
Club Champion (Middle)Tony CullenKirsty Seddon
Club Long ChampDavid CullenCarol Coole
Summer League (Senior)Alex HallBethan Hughes
Summer League (40-54)Nick EastwoodClaire Sutcliffe
Summer League (55+)Alan CroninLinda Worrall
Winter League (12/13)Steven WalkerTraci Shipley
Triathlete of YearKenny Begley
Most Improved TriathleteCarol Coole
Club Member of the yearDan Craigen
Best NewcomerLeigh Jenkins
Plonker AwardAaron Riley
2012MaleFemale
Club Duathlon ChampMick CornesBethan Hughes
Club Sprint ChampPaul RobertsDominique Searle
Club Champion (Olympic)Neil PownallSophia Rees
Club Champion (Middle)Chris StandidgeSophia Rees
Club Long ChampTony CullenRebecca Romero
Summer League (Senior)Chris StandidgeDominique Searle
Summer League (40-54)Kenny BegleyTraci Shipley
Summer League (55+)Alan CroninGillian Clingham
Winter League (11/12)Chris StandidgeTraci Shipley
Triathlete of Year Claire Sutcliffe
Most Improved TriathleteBethan Hughes
Club Member of the yearDaniel Craigen
Best NewcomerMark Wakefield
Plonker AwardRavi Jayaram
2011MaleFemale
Club Duathlon ChampSimon OliverGill Mead
Club Sprint ChampPeter BrookGill Mead
Club Champion (Olympic)Peter BrookRuth Isaacs
Club Champion (Middle)Nicholas RoseKelly Crickmore
Club Long ChampNicholas RoseJill Wilkinson
Summer League (Senior)Peter BrookClaire Sutcliffe
Summer League (40-54)Iain MurrayCarol Coole
Summer League (55+)Alan CroninJanet Morgan
Winter League (10/11)Peter BrookJohanna Calleja
Triathlete of YearLinda Worrall
Most Improved TriathleteRebecca Holland
Club Member of the yearDaniel Craigen
Best NewcomerDominique Searle
Plonker AwardDerek Mason
2010MaleFemale
Club Duathlon ChampSimon GreenwoodGill Clingham
Club Sprint ChampPeter BrookGill Mead
Club Champion (Olympic)Peter BrookKelly Crickmore
Club Champion (Middle)Peter BrookKelly Crickmore
Club Long ChampMartin WilcockJill Wilkinson
Summer LeaguePeter BrookJill Wilkinson
Winter League (09/10)Simon GreenwoodJan Morgan
Triathlete of YearClaire Sutcliffe
Most Improved TriathleteClaire Sutcliffe
Club Member of the yearNania Mason
Best NewcomerBree Sutcliffe
Plonker AwardTony Fisher
2009MaleFemale
Club Duathlon ChampStephen SpallKelly Crickmore
Club Sprint ChampKen BegleyRuth Isaacs
Club Champion (Olympic)Kenneth SvendsenSophia Rees
Club Champion (Middle)Nick RoseSophia Rees
Club Long ChampNick RoseJill Wilkinson
Summer LeagueNick RoseSophia Rees
Winter League (08/09)Phil TownshendJulie Shalloe
Triathlete of YearJill Wilkinson
Club member of the yearSally Napthen
Best NewcomerKerry Rough
2008MaleFemale
Club Duathlon ChampSimon GreenwoodKate Litherland
Club Sprint ChampAndy WilkinsonRuth Isaacs
Club Champion (Olympic)Dan CraigenKelly Crickmore
Club Champion (Middle)Nick RoseJill Hume
Club Long ChampNick RoseJill Hume
Triathlete of YearChris Morgan
Summer LeagueNick RoseEllie Debenham
Winter League (07/08)Simon GreenwoodEllie Debenham
Best NewcomerAndy Wilkinson
2007MaleFemale
Club Duathlon ChampAndy WhiteKelly Crickmore
Club Sprint ChampAndy WhiteEllie Debenham
Club Champion (Olympic)Jon BradshawEllie Debenham
Club Champion (Middle)Andy WhiteJill Hume
Club Long ChampNick RoseJill Hume
Triathlete of YearJill Hume
Summer LeagueAndy WhiteKelly Crickmore
Winter League (06/07)Jon BradshawClare Pritchard
Best NewcomerDaniel Craigen
2006MaleFemale
Club Duathlon ChampRob JonesJulie Shalloe
Club Sprint ChampAndy WhiteClaire Scholfield
Club Champion (Olympic)Andy WhiteSophie Rees
Club Middle ChampNick RoseJulie Webb
Club Long ChampNick RoseLinda Worrall
Triathlete of YearLinda Worrall
Summer LeagueAndy WhiteClaire Schofield
Winter League (05/06)Andy WhiteJulie Shalloe
Best NewcomerKenny Begle
2005MaleFemale
Club Duathlon ChampAndy WhiteClare Pritchard
Club Sprint ChampPaul HawkinsClare Pritchard
Club Champion (Olympic)Mark BennettJulie Webb
Club Middle ChampPaul HawkinsSian Vaughan-Jones
Club Long ChampMark Worralln/a
Triathlete of YearJan Morgan
Summer LeaguePaul HawkinsClaire Schofield
Winter League (04/05)Simon GreenwoodClare Pritchard
Best NewcomerPaul Hawkins
2004MaleFemale
Club Duathlon ChampRob JonesClare Pritchard
Club Sprint ChampAndy WhiteLinda Worrall
Club Champion (Olympic)Andy WhiteJan Morgan
Club Long ChampJeff NagleLinda Worrall
Triathlete of YearTony Fisher
Summer LeagueRob JonesJulie Webb
Winter League (03/04)Simon GreenwoodClare Pritchard
Best NewcomerJulian MacDonald
2003MaleFemale
Club Duathlon ChampAndy StokesHelen Lawrence
Club Sprint ChampAndy WhiteHelen Lawrence
Club Champion (Olympic)Chris StandidgeHelen Lawrence
Club Long ChampAndy WhiteLinda Worrall
Triathlete of YearJean Ashley
Summer LeagueAndy WhiteHelen Lawrence
Winter League (02/03)Andy StokesSue Haslam
Best NewcomerAnna Stamp
2002MaleFemale
Club Duathlon ChampAndy WhiteHelen Lawrence
Club Sprint Champ
Club Champion (Olympic)J MartinezHelen Lawrence
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueAndy WhiteHelen Lawrence
Winter League (01/02)Mark TaborLinda Worrall
Best Newcomer
2001MaleFemale
Club Duathlon ChampJulie Fletcher
Club Sprint ChampJay BerkleySylvia Lyons
Club Champion (Olympic)Richard BellSally Napthen
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueAndy WhiteSylvia Lyons
Winter League (00/01)Barry FrostClare Pritchard
Best Newcomer
2000MaleFemale
Club Duathlon Champ
Club Sprint ChampMark TaborLinda Worrall
Club Champion (Olympic)Andy WhiteLinda Worrall
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueNick LloydClare Pritchard
Winter League (99/00)Mark TaborClare Pritchard
Best Newcomer
1999MaleFemale
Club Duathlon ChampMike StroudJean Ashley
Club Sprint ChampAndy WhiteCaroline Frank
Club Champion (Olympic)Andy WhiteLinda Worrall
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueAndy WhiteClaire Edwards
Winter League (98/99)Andy WhiteLinda Worrall
Best Newcomer
1998MaleFemale
Club Duathlon Champ
Club Sprint Champ
Club Champion (Olympic)C MitchellJ Harris
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueDave Hampson
Winter League (97/98)
Best Newcomer
1997MaleFemale
Club Duathlon Champ
Club Sprint ChampAndy WhiteSally Napthen
Club Champion (Olympic)David HattonAlison Shepherd
Club Long Champ
Triathlete of Year
Summer LeagueMark HughesJean Ashley
1996 Male Female
Club Champion (Olympic)Chris Standidge
Summer LeagueDave Hampson

 

1995 Male Female
Club Champion (Olympic)J CousenS Glanrid Jones

 

1994 Male Female
Club Champion (Olympic)J CousenS Glanrid Jones
Lifetime Members
Jean Ashley
Dan Craigen
Tony Fisher
Nania Mason
Sally Napthen
Bill Neave
Jayne Neave
Jan Rogers
Dave Taylor
Peter Timson
Phil Townsend
Andy White
Janine White
Colin Wilson
Linda Worrall